1 – Arsam, Iran

 pdficon_large

Arsam_refugeeslibrary_PL

Arsam ma 20 lat i pochodzi z Iranu. W Iranie uczęszczał do domowego kościoła ewangelickiego i dlatego też był prześladowany przez policję oraz własną rodzine. Arsam uciekł do Turcji i stamtąd do Niemiec.

Zgodnie z rozporządzeniem państwowym jedynie Ormianie oraz Astryjczycy mogą być Chrześcijanami. Rodowici Persowie z definicji muszą być Muzułmanami. Konwertyci z Islamu zagrożeni są prześladowaniami i wypędzeniem. Mimo silnych represji ze strony rządu wobec osób nie będących Muzułamanami, w Iranie,  od roku 2010 rozrasta się sieć kościołów domowych.

Nie tylko Chrześcijanie, którzy stanowią niewielką mniejszość, między  0,4 i 0,8 % ludności Iranu, są prześladowani. Członkowie mniejszych grup wyznaniowych, jak na przykład bahaici doświadczają dyskryminacji i represji.

Wielu z irańskich uchodźców w Niemczech, uciekło z kraju z powodu prześladowań za wiarę. To, że byli prześladowani z powodów religijnych muszą udowodnić przed niemieckimi urzędami. Takie procesy mogą trwać latami, ze względu na to, iż większość z uciekinierów nie jest w stanie przedłożyć oficjalnych dokumentów potwierdzających zmianę religii. Szybki chrzest w Niemczech wzbudza jeszcze większe podejrzenia w urzędzie. Wiele wniosków o przyznanie azylu jest odrzucanych przez BAMF (Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców) z powodu braku „wiarygodności”. O tym czy dana osoba faktycznie odeszła od Islamu decyduje wtedy sąd. Co czym wyróżnia się Chrześcijanin i jak należy żyć z godnie z zasadami tej wiary również określają sami sędziowie.

Tłumacz: Anna Toczyska

 

Werbeanzeigen