9 – Hazim, Irak

 pdficon_large

Hazim_refugeeslibrary_PL

Hazim jest Jazydą kurdyjskiego pochodzenia. Opuścił Irak, bo nie mógł dłużej znieść dyskryminacji. Postępowanie sądowe miało miejsce w maju 2014, niedługo przed ogłoszeniem świętej wojny przez Państwo Islamskie (ISIS).

Pani adwokat stara się przedstawić sędziemu katastrofalną sytuację w jakiej znajduje się religijna mniejszość Jazydów w północnym Iraku. „Ludzie są głodzeni. Nie wolno im opuścić regionu zamieszkania, nie mogą znaleźć pracy, zostają wykluczeni przez społeczność arabską. Wielu Jazydów popełnia samobójstwa, nie mogąc znieść dłużej takiej sytuacji. O dyskryminacji Chrześcijan urząd wie, ale niebezpieczne położenie, w jakim znajdują się Jazydzi jest ignorowane“, tłumaczy pani adwokat.

Hazim opowiada o założeniu radykalnej partii ISIS. Dla sędziego są to całkowicie nowe informacje. „Wniosek o udzielenie azylu zostanie najprawdopodobniej odrzucony“, przewiduje pani adwokat.

W czerwcu 2014 ISIS rozpoczęło działania militarne w Iraku. Setki tysięcy Jazydów uciekło przez granicę z północnego Iraku. Czy jest to nieprzewidziana eskalacja czy też ignorancja polityczna, nie pozwalająca dostrzec konfliktu na czas? Sprawa Hazima pokazuje, jak niewiele instytucje europejskie wiedzą o światowej sytuacji politycznej oraz  że konsekwencje są poważniejsze niż możemy sobie wyobrazić.

Tłumacz: Anna Toczyska

 

Werbeanzeigen